ساخت تابلو LED

ساخت تابلو LED

ساخت تابلو LED

ساخت تابلو LED یک پروژه جذاب و سرگرم کننده است که می توانید با کمی خلاقیت و حوصله آن را انجام دهید. در این مقاله مراحل ساخت تابلو LED را به صورت گام به گام شرح خواهیم داد.

1. طراحی عکس یا متن تابلو

اولین قدم برای ساخت تابلو LED، طراحی عکس یا متن مورد نظر شما است. می توانید از نرم افزارهای مختلفی مانند فتوشاپ، کورل دراو و … برای طراحی استفاده کنید. در هنگام طراحی باید به نکاتی مانند وضوح تصویر، خوانایی متن و تناسب رنگ ها توجه کنید.

2. محاسبه ابعاد موردنیاز تابلو

پس از طراحی عکس یا متن، باید ابعاد موردنیاز تابلو را محاسبه کنید. برای این کار باید به اندازه تصویر یا متن و همچنین فضایی که برای نصب تابلو در نظر دارید توجه کنید.

3. محاسبه تراکم تعداد LED

تراکم تعداد LED در تابلوهای LED معمولا بین 120 تا 180 عدد در متر مربع می باشد. با توجه به ابعاد تابلو و تراکم مورد نظر، می توانید تعداد LED های مورد نیاز را محاسبه کنید.

4. مشخص کردن نوع تابلو

تابلوهای LED در انواع مختلفی با جنس و متریال های گوناگون موجود می باشند. انتخاب نوع مناسب تابلو LED به عوامل مختلفی مانند نوع کاربرد، محل نصب، بودجه و سلیقه شما بستگی دارد.

تابلو LED چوبی:

این نوع تابلوها از چوب طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند و ظاهری گرم و طبیعی دارند. تابلوهای LED چوبی برای دکوراسیون های کلاسیک و مدرن مناسب هستند.

تابلو LED شفاف:

این نوع تابلوها از جنس پلکسی گلاس یا شیشه شفاف ساخته می شوند و نور را از خود عبور می دهند. تابلوهای LED شفاف برای مکان هایی که نیاز به نورپردازی دارند مناسب هستند.

تابلو LED مشکی:

این نوع تابلوها از جنس MDF یا فلز مشکی ساخته می شوند و ظاهری مدرن و شیک دارند. تابلوهای LED مشکی برای دکوراسیون های مدرن و مینیمال مناسب هستند.

تابلو LED فلزی:

این نوع تابلوها از جنس فلزاتی مانند آهن، آلومینیوم و یا استیل ساخته می شوند .

تابلو LED چلنیوم:

تابلوهایی که روی آن از جنس پلاستیک و لبه آن از جنس آلومینیوم تشکیل شده است که نوع پلاستیک آن پلکسی گلاس و نوع آلومینیوم آن چنلیوم نام دارد.

5. طراحی تابلو در نرم افزار Corel

پس از انتخاب نوع تابلو، باید آن را در نرم افزار Corel طراحی کنید. در این مرحله باید ابعاد تابلو، محل قرارگیری LED ها و سایر اجزای تابلو را مشخص کنید.

برای این کار میتوانید از سری آموزشی تهیه شده توسط ما در آپارات دیدن کنید

قسمت اولقسمت دومقسمت سومقسمت چهارم

6. چیدمان LED ها

پس از طراحی تابلو در نرم افزار Corel، باید LED ها را طبق طرح چیدمان کنید. برای این کار می توانید از چسب حرارتی یا چسب دو طرفه استفاده کنید.

در اینجا چند مدل رایج برای مونتاژ وچیدمان LED ها روی تابلو LED معرفی می کنیم:

مونتاژ 3 led سری-موازی با یک مقاومت: در این روش led ها را در گروه های 3 تایی با یکدیگر سری میکنیم و با توجه به ولتاژ آن ها یک مقاومت مناسب (نحوه محاسبه مقاومت و جریان تابلو LED) نیز به آنها متصل میکنیم تا از عبور جریان بیش از حد از led ها و معیوب شدن انها جلوگیری کند. این روش ایده ال ترین و بهینه ترین روش مونتاژ و چیدمان led برای تابلو led میباشد.

مونتاژ 4 led سری-موازی: در این روش با افزایش تعداد مقاومت ها نسبت به روش قبل افت ولتاژ بیشتری داریم و امکان مونتاژ led ها بدون مقاومت را داریم اما ریسک سوختن led ها با کمترین نوسانات برقی بوجود می آید .

مونتاژ 3 led موازی-سری با یک مقاومت: این روش همانند روش اول است با این تفاوت که مقاومت ها در گروه های 3 تایی بصورت موازی مونتاژ میشوند و سپس گروه های 3 تایی مقاومت با یکدیگر سری میشوند ، اما در این روش بدلیل کمتر شدن مقدار مقاومت ، مقاومتی با توان بالاتر میخواهیم تا در برابر جریان عبوری کم نیاورد و از معیوب شدن led ها جلوگیری کند.

مونتاژ 4 led موازی-سری: این روش هم مثل روش دوم است با این تفاوت که مقاومت ها در گروه های 4 تایی بصورت موازی مونتاژ میشوند و سپس گروه های 4 تایی مقاومت با یکدیگر سری میشوند ، اما با توجه به نبودن مقاومت در این روش امکان سوختن و از کار افتادن led ها بالا میباشد.

مونتاژ سری-موازی 220 ولت: این روش برای اتصال مستقیم به برق شهری (220 ولت) است و برای کنتزل آن نیز از فلاشرهای 220 ولت استفاده می کنند . در این روش led ها در تعداد بالا (برای مثال 100 عدد) با یکدیگر به صورت سری متصل میشوند و ولتاژ انها باهم جمع میشود اما جریان آن همان جریان یک led میباشد.

 

7. مهیا کردن نوع و طرز نصب تابلو

در این مرحله باید نوع و طرز نصب تابلو را مشخص کنید. تابلوهای LED را می توان به صورت آویزان، دیواری و یا رومیزی نصب کرد.

8. نصب فلاشر مناسب

فلاشر یک وسیله الکترونیکی است که برای ایجاد افکت های نوری در تابلوهای LED استفاده می شود. فلاشرها در انواع مختلفی موجود می باشند و شما می توانید با توجه به نیاز خود فلاشر مناسب را انتخاب کنید.

با دنبال کردن مراحل بالا می توانید به راحتی تابلو LED خود را بسازید و از آن لذت ببرید.

 

همچنین میتوانید از مقاله آموزشی ما درباره ساخت تابلو LED ثابت دیدن کنید.

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس