ریموت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

ریموت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان

ریموت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان

مقدمه

امروزه پیشرفت علم باعث افزایش کیفیت زندگی انسان ها گردیده است. طراحی و تولید سیستم های کنترل روشنایی هوشمند  و خانه هوشمند که اخیرا به بازار وارد شده اند را مدیون پیشرفت تکنولوژی در زمینه الکترونیک هستیم. یک سیستم کنترل روشنایی کارآمد، نیازمند یک طراحی کنترلی خوب می باشد. کنترل روشنایی نقش مهمی در سیستم های روشنایی دارد. و این قابلیت را به کاربر می دهد تا به صورت دستی و یا اتوماتیک بتواند اجزاء سیستم را کنترل نماید. در این مقاله ما قصد داریم این پیشرف تکنولوژی را تحت عنوان ریموت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان بپردازیم. 

1-پیشرفت حوزه کنترل روشنایی

پیشرفت کنترل روشنایی از ریموت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان منتهی شده است. منظور از هوشمندسازی ساختمان یک سیستم مبتنی بر سخت افزار و نرم افزارهای هوشمند می باشد. که به کمک آن می توان هوشمندانه از طریق سنسورهای مختلف، زمانبندی هفتگی و یا توسط خود کاربران کنترل و نظارت بر تجهیزات الکتریکی منزل مانند تهویه، روشنایی، اعلام حریق و دزدگیر را به سادگی انجام داد.

1-1- کلید پریز

در قدیم الایام برای کنترل روشنایی منازل و امکان تجاری، رفاهی از کلید پریز های معمولی استفاده می گردید. کلید ها در انواع مختلف تک پل، دو پل و سه پل ساخته می شدند. و قابلیت قطع و وصل دو یا چند مدار برق را شامل می شدند . اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این روش به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.عیب بزرگ این روش نیاز به حضور فرد در محل برای کنترل روشنایی بود. عیب دیگر این کلید ها استهلاک آن ها بود که به مرور زمان کلید ها فرسوده می شدند.

1-2- ریموت کنترل

با پیشرفت علم الکترونیک و مخابرات مهندسین سیستم هایی را طراحی کردن که بتوانیم با کمک امواج رادیویی کنترل روشنایی را انجام دهیم. این سیستم به فرستنده گیرنده ریموتی معروف می باشد. مثال های زیادی را از کاربرد های دیگر این سیستم را می توان در زندگی روزمره ارائه داد. از قبیل : دزدگیر اتومبیل یا منازل، کنترل درب ها، کنترل موتور و…   که هر روزه از آنها استفاده می کنیم.

این سیستم نسبت به روش قدیمی یک مزیت بالقوه دارد که آن هم کنترل روشنایی بدون حرکت کردن فرد و فقط با یک ریموت کنترل می باشد. اما این سیستم در صورتی که ریموت در دسترس نباشد، کنترل روشنایی امکان پذیر نمی باشد. و همینطور ریموت های کنترل می توانند تا فاصله های نزدیک را پاسخ دهند.

1-3- کلید های لمسی

با پیشرفت علم الکترونیک و درکنار سیستم های ریموت کنترل، مهندسین کلید هایی ساختند که با لمس آن بتوان روشنایی را کنترل کرد. امروزه استفاده از آنها می تواند ضمن ایجاد زیبایی در فضا، محیط مورد نظر شما را به فضایی مدرن تبدیل نماید. این کلید ها دقیقا همان کلید های معمولی می باشند که استهلاک آن ها بسیار پایین آمده است.

با توجه به این که این کلید ها دقیقا مانند کلید های معمولی می باشند نیازمند حضور فرد را دارند. اما در مدل هایی از این کلید ها سیستم ریموت کنترل به آن ها اضافه گردیده است و یک سیستم جامع و مناسب برای کنترل روشنایی را ایجاد کرده است. اما در مواقعی که تعداد اجزاء روشنایی به قدری زیاد باشد که برای کنترل با ریموت نیازمند چندین ریموت باشیم. و یا در مواقعی که ما می خواهیم از خارج خانه کنترل را انجام دهیم. این امر با توجه به محدودیت های موجود در ریموت ها امکان پذیر نمی باشد. و این تنها عیب بزرگی می باشد که می توان به این سیستم وارد کرد.

1-4- کنترل با نرم افزار موبایلی

کنترل روشنایی به کمک تلفن همراه یک قابلیت هیجان انگیز در زندگی روزمره ما به حساب می آید. فرض کنید می خواهید در سیستم های قبلی که شامل کلید های لمسی و ریموت می شد یک لامپ را کنترل کنید. برای این کار شما حتما باید در نزدیکی محل مورد نظر باشید. اما با پیشرفت علم الکترونیک و مخابرات شما می توانید از هر جایی با کمک موبایل خود اجزاء سیستم را کنترل کنید.

برای این منظور نیاز است تجهیزات خاصی نصب گردد. این تجهیزات علاوه بر کنترل جریان برق باید بتواند به شبکه اینترنت یا مخابرات(ارسال پیامک) متصل گردد. این دو ویژگی مهم سیستم کنترلی با تلفن همراه می باشد. از این رو با استفاده از تلفن همراه و اتصال به شبکه اینترنت جهانی می توان سیستم روشنایی خود را از هر کجای دنیا تحت کنترل خود قرار داد. ویژگی مهم و کلیدی دیگری که با کمک سیستم کنترلی تلفن همراه می توان استفاده کرد. ارائه زمان بندی خودکار برای کارکرد طولانی مدت سیستم روشنایی می باشد.

بعد از ساخت سیستم های کنترلی مبتنی بر تلفن همراه فضا برای ایجاد سیستم هایی یکپارچه برای کنترل انواع وسایل از طریق تلفن همراه بوجود آمد. در زیر به برخی از این سیستم های پر کاربرد اشاره کرده ایم :

1-4-1- مجموعه دزدگیر

محافظت از اموال و دارایی ها همیشه از مسائل با اهمیت ما انسان ها بوده و هست. شاید تا به اکنون، به فکرتان رسیده باشد که برای حفاظت از مکان و یا شی خاصی، یا حریم شخصیتان، از دزدگیر استفاده کنید. تا در صورت وجود هر گونه عامل تهدید آمیزی در آن منطقه به شما هشدار دهد. درست همان طور که برای اتومبیل تان دزدگیر نصب کرده اید. و دزدگیر نیز، هنگام دریافت محرک های مختلف، مانند ضربه خوردن به ماشین، باز شدن در بدون سوییچ، و سایر محرک ها، صدای هشدار ایجاد می کند تا شما را با خبر سازد.

در زمینه حفاظت از محل زندگی و کار استفاده از یک مجموعه ی دزدگیر مناسب می تواند باعث آرامش خاطر ما گردد. این مجموعه می تواند دوربین های نظارتی، آژیر خطر، نازل های ضد حریق، سنسور های آتش، نور، حرکت و را شامل شود. این تجهیزات می تواند به افزایش امنیت مکان در مقابل عوامل انسانی و غیر انسانی کمک بسزایی کنند.

1-4-2- کنترل لوازم منزل

در دهه های اخیر انسان ها می کوشند تا با استفاده از تکنولوژی آسایش و راحتی بیشتری را برای خود و خانواده خود فراهم کنند. یکی از این موارد، افزایش سطح کنترل بر روی وسایل و لوازم منزل است. با استفاده از تکنولوژی هایی از قبیل اینترنت اشیا میتوان از هر نقطه ای در جهان و هر زمانی تمامی وسایل روزمره زندگی را کنترل کرد.

کنترل لوازم منزل با تلفن همراه یکی از امکانات ویژه ای است که یک ساختمان هوشمند می تواند داشته باشد. در کنار کنترل روشنایی که قبلا مورد بحث قرار گرفت. کنترل سیستم هایی از قبیل: نورپردازی، اعلام حریق، کنترل پرده ها، درب باز کن، تهویه مطبوع و… را هم می توان به کمک تکنولوژی جدید و با کمک تلفن همراه از هر نقطه ای انجام داد.  

کنترل لوازم منزل از روش های مختلفی انجام می پذیرد. پنل های کنترلی درون منازل، سناریوها، فرمان صوتی و کنترل از طریق اتوماسیون. یکی از مهمترین روشهای کنترلی ساختمان هوشمند، استفاده از گوشی های مویابل و تبلت های هوشمند است. شما می توانید تمام لوزام الکتریکی منزل و دیگر اجزای ساختمان خود را با استفاده از موبایل کنترل نمایید.

 

2- فرمان صوتی چیست؟

اگر تا هم اکنون در یک خانه یا محیط کار هوشمند زندگی می کردید. و از کنترل تجهیزات به صورت اتوماتیک یا با یک تلفن همراه، لذت می برید، این بار قرار است بیشتر شگفت زده شوید. شاید این موضوع برای شما باورنکردنی باشد که بتوانید لوازم خانه را با گفتن یک جمله کنترل کنید. شاید هدف اصلی هوشمند سازی هم همین باشد. این که شما بتوانید تنها با گفتن چند کلمه روی تجهیزات مختلف محیط اطرافتان کنترل داشته باشید. سیستم فرمان صوتی، خود به تنهایی یک سیستم هوشمند بسیار قوی و فوق العاده بوده که بر پایه گفتار کار می کند.

سیستم فرمان صوتی در منازل هوشمند، قابلیت ها و کاربردهای زیاد و متنوعی دارد. و تلاش شده است تا با بکارگیری امکانات موجود، سیستمی طراحی شود که کار مدیریت بر تجهیزات هوشمند را تا حد امکان آسان کند. سیستم فرمان صوتی دارای قابلیت و کاربرد های متنوعی است. از این قابلیت و کاربرد ها به موارد زیر اشاره کرد :

پخش موسیقی

مدیریت سیستم های امنیتی و حفاظتی هوشمند

پیدا کردن گوشی گمشده در خانه با کمک سیستم دستیار صوتی

کنترل بر تمام تجهیزات هوشمند، از طریق صوت و با کمک سیستم فرمان صوتی

و…

3- سناریو چیست؟

به مجموعه دستوراتی که بصورت همزمان اجرا می شوند ، سناریو گفته می شود. در سیستم خانه هوشمند سناریوهای مختلفی وجود دارد که بسیاری از کار ها را ساده تر و سریع تر از گذشته انجام می دهد. از جمله این سناریوها می توان به سناریو مهمان،خواب، خروج از منزل، صرف غذا، استراحت، مطالعه، فضای سبز، جشن و مهمانی اشاره کرد. که تنها با لمس چند آیکون ساده در صفحه تاچ پنل یا تلفن همراه فعال می شوند. و به صورت اتوماتیک دستورات لازم جهت انجام برنامه مورد نظر را اجرا می کنند.

بعنوان مثال فرض کنید شما تازه وارد خانه شده اید و برای رفع خستگی، سناریو استراحت را انتخاب می کنید. بعد از اینکه شما آیکون مربوط به سناریو استراحت را در تاچ پنل یا تلفن همراه لمس کردید. یک موزیک آرام و ملایم پخش می شود، نور اتاق ها به درجه ای مناسب کاهش می یابد، پرده ها بسته می شوند. و یک سری اموری که برای خودتان شخصی سازی کرده اید انجام می گیرد. تنها با لمس یک آیکون تمامی این عملیات بصورت اتوماتیک و هوشمند انجام می شود.

3-1- انواع سناریو های خانه های هوشمند

3-1-1- ورود به منزل

زمانی که شما وارد منزل می شوید در ابتدا چراغ ها را روشن می کنید. سپس با توجه به دمای منزل، سیستم سرمایشی یا گرمایشی را روشن می کنید. بعد از آن ممکن است نیاز به حمام داشته باشید تا دوش آب گرم بگیرید. و بعد از دوش گرفتن برای نوشیدن یک چای مقداری آب گرم کنید و همزمان تلوزیون را روشن نمایید. در انجام تمام این کارها، شما دخالت دارید. اما زمانیکه شما منزل خود را مجهز به سیستم هوشمند نمایید، دیگر نیازی به انجام این امور نیست. تمامی این مراحل به کمک سناریو ورود به منزل و تنها با لمس یک آیکون در صفحه موبایل یا تاچ پنل اجرا می شود.

3-1-2- خروج از منزل

زمان خروج از منزل معمولا افراد تمام چراغ های روشن خانه را خاموش می کنند. یا پنجره ها و پرده های باز شده را می بندد، شیر آب و شیر گاز را چک می کنند. تا در صورت باز بودن آن ها را قطع کنند. و در نهایت درب منزل را قفل می کنند. فرض کنید فرد به هر دلیلی فراموش کرده است. تمامی این امور را انجام دهد. هوشمند سازی در اینجا به کمک شخص می آید و  به کمک سناریو خروج از منزل، تمامی این موارد را از راه دور اجرا می نماید. تا شخص بدون نگرانی و اطمینان خاطر از خانه خارج شود.

3-1-3- خواب

هنگام خواب مسلماً شما می خواهید چراغ های خانه خاموش کنید و پرده ها بسته شوند، تمام درها و پنجره ها قفل شوند و یا حتی یک موزیک ملایم پخش شود. به لطف هوشمند سازی منزل و سناریوهای طراحی شده در این سیستم، تمامی این امور تنها با تعریف سناریو خواب قابل انجام است.

3-1-4- بیدار شدن

یکی از کاربردی ترین سناریوهای خانه هوشمند، سناریو بیدار شدن می باشد. این سناریو برای افراد کارمند و شاغلی که در ساعات مشخصی از روز  باید در مکان و سازمان بخصوصی حاضر باشند، بسیار مفید است. افرادی که با برنامه و زمانبدی زندگی می کنند هنگام بیدار شدن مایل اند بسیاری از امورشان در زمان مناسب انجام گردد.

فرض کنید فرد تازه از خواب بیدار می شود. اگر در این حین مواردی مانند: کنار رفتن پرده ها، حاضر کردن یک نوشیدنی گرم، آماده بودن حمام برای و… قبل از رفتن به سر کار در زمانبندی مناسب و به صورت اتوماتیک انجام گردد؛ موجب صرفه جویی در زمان و انرژی فرد خواهد شد. تمامی این امور با هوشمند سازی ساختمان به شکل خودکار انجام می پذیرد.

3-1-5- جشن و مهمانی

برای بسیاری از افراد مناسبت های مختلفی مانند جشن تولد، سالگرد ازدواج و مراسم نامزدی از اهمیت بالایی برخوردار است. و این افراد روزهای این چنینی را به همراه دوستان و خانواده خود جشن می گیرند. به کمک سناریو جشن و مهمانی بسیاری از امور مورد نیاز مانند پخش موزیک، رقص نور و تنظیم دما به صورت خودکار انجام می شود. و مراسمی خوب و به یاد ماندنی را برای افراد رغم میزند.

3-1-6- مهمان

سناریو مهمان یکی ازجالب ترین سناریوهای خانه های هوشمند است. پذیرایی از مهمانان به نحو مناسب یکی از موارد مهمی است که اشخاص نسبت به آن حساس اند. زیرا هنگامی که فردی میزبان یک جلسه است، تمایل دارد به بهترین نحو ممکن از مهمانان خود پذیرایی نماید. 

با مجهز شدن خانه به سیستم هوشمند، پذیرایی از مهمان ها کار بسیار لذت بخش و آسانی خواهد بود؛ مواردی مانند : تهیه آب جوش، پخش موزیک، روشن شدن تلوزیون، تنظیم دمای محیط، روشن شدن چراغ ها و ایجاد تهویه مطبوع، همگی این امور تنها با لمس صفحه موبایل یا تاچ پنل به صورت خودکار انجام می گیرد.

3-1-7- سفر

 از مهمترین سناریوهای خانه هوشمند، می توان به سناریو سفر اشاره کرد. با انتخاب این سناریو هنگام سفر، کلیه لوازم برقی بغیر از یخچال و فریزر خاموش می شوند. برای امنیت خانه، شیر گاز و شیر آب قطع می شوند؛ و در طول روز جهت فریب دادن سارقان پرده ها به صورت خودکار کنار رفته، لامپ ها روشن و خاموش می گردد، صوت پخش می شود. و این طور نشان می دهند که گویی شخصی در خانه حضور دارد. همچنین برای پیشگیری از بروز خطرات احتمالی مانند آتش سوزی و سرقت، تمام سنسورهای حرکتی و حساس به CO2 فعال می مانند. به این نحو امنیت منزل تضمین می شود.

 

نتیجه گیری ریموت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان : 

پیشرفت کنترل روشنایی تا هوشمند سازی ساختمان از تجهیزاتی شامل کلید پریز های معمولی شروع شد. این تجهیزات دارای استهلاک بالایی بودند. با پیشرفت تکنولوژی این تجهیزات جای خود را به ریموت های RF و کلید های لمسی داد. این تجهیزات هم مانند کلید پریز های معمولی نیازمند حضور فرد در محل دارد. از این رو برای کنترل سیستم روشنایی از مکان های دور نیازمند سیستم های کنترل پیشرفته دیگری بودیم. و اکنون تعریف جدیدی از خانه هوشمند داریم یک خانه که به یک سیستم هوشمند مجهز شده دارای کنترل

 

 

ساختمان هوشمند

 

 

 

 

کنترل روشنایی با ریموت کنترل RF

 

فرستنده و گیرنده های رادیویی
این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس